• شناسه آگهی: 10051
  • تاریخ بروزرسانی : 1396/04/09

مشخصات آگهی:

ثبت برند تجاري علامت تجاري -لوگو

فروش فوق العاده نام تجاري

در تمامي محصولات و طبقات

محصولات غذايي

محصولات آرايشي

انواع محصولات بهداشتي

لوازم يدکي و انواع مصالح ساختماني و کاشي سراميک و...

نمونه از بهترين برندهاي ثبت شده در ايران

علامت تجاري آبسال

اين شرکت هم تقريباً در انتخاب نام تجاري موفق بوده است، البته تقريباً! مثلاً فرض کنيد اين شرکت به عنوان يک توليد کننده لوازم خانگي بخواهد تنوع بيش‌تري به سبد محصولات خود بدهد، و محصولاتي مانند جاروبرقي، يخچال يا اجاق گاز توليد کند. (شايد هم توليد مي‌کند و من خبر ندارم!) در آن صورت آيا نام تجاري آبسال مناسب است؟ استفاده از ترکيب کلمه آب شايد براي ماشين لباسشويي مناسب باشد ولي براي محصولي مثل اجاق گاز اصلاً مناسب نيست! اين‌جاست که متوجه مي‌شويم در انتخاب و آفرينش نام تجاري به بسياري از مسائل از جمله استراتژي توسعه محصول بايد توجه کرد.!!!آيس پک و رستوران‌هاي زنجيره‌ايي بوف!!!اين دو شرکت از نوع عرضه کننده‌هاي مواد غذايي زنجيره‌ايي هستند که در اين زمينه بسيار هم موفق عمل کرده‌اند. اين دو نام تجاري بهترين مثال‌ها براي اين بحث هستند که گاهي ارزش نام‌هاي تجاري چندين برابر دارايي‌هاي فيزيکي يک سازمان مي‌شود. فکر کنم بوف نزديک چهل شعبه و آيس‌پک حدود 120 شعبه در سراسر کشور دارند که فقط چند شعبه اوليه با سرمايه‌گذاري اوليه موسسان اين شرکت‌ها تاسيس شده است و بقيه شعبه‌ها توسط ساير سرمايه گذاران احداث گرديده! در واقع ساير شعب، حق ليسانس استفاده از نام تجاري بوف و آيس‌پک را خريده‌اند و همچنان به صورت ساليانه هم مبلغي را به عنوان اين حق بهره‌برداري مي‌پردازند. البته طراحي داخلي شعب مختلف بايد مانند يکديگر باشد و مواد غذايي هم از شرکت اصلي ارسال مي‌گردد و شعب مختلف بايد استانداردهاي خاصي را رعايت کنند. چنين تجارت موفقي را مک دونالد سال‌هاست که در دنيا ارائه کرده و تبديل به يکي از گران‌ترين نام هاي تجاري دنيا شده است. به طور قطع و يقين، کشور ما در تجارت‌هاي مشابه اين، ظرفيت خالي بسيار زيادي دارد و اگر دنبال يک کارآفريني درست و حسابي و آينده‌دار مي‌گرديد، صنعت خرده‌فروشي زنجيره‌اي را (البته به همين سبک بوف، مک دونالد و...) به شما توصيه مي‌کنم.

اخوان

اگر قم رفته باشيد حتماً فروشگا‌ه‌هاي عرضه سوهان قم را خواهيد ديد که اکثراً نام‌هاي تجاري يکساني دارند، سوهان اخوان مرتضوي، سوهان برادران ابراهيمي، سوهان علي‌نژاد و پسران. اين شرکت اخوان که محصولات آشپزخانه‌ايي توليد مي‌کند، احتمالاً از توليد کننده‌گان سوهان قم الگوبرداري يا به قول صنايعي‌ها Benchmarking کرده است! اما در هر صورت شرکت موفقي است. زيرا علي‌رغم اين که محصولات شرکت اخوان از قيمت بالاتري نسبت به بعضي محصولات مشابه برخوردارند، ولي بازار خوبي دارند که اين امر ثابت مي‌کند که عده‌ايي زيادي از مشتريان حاضرند پول بيش‌تري را براي برند مورد نظر خود بپردازند. مثلاً جايي خواندم که نصف مبلغي که براي خودروي BMW مي‌پردازيد، به جهت اعتبار نام تجاري BMW است!

!!! اسنوا !!!!

قبلاً در مطلب اسنوا و برونسپاري به اين شرکت گير داده بودم. بنابراين حالا ديگه بهش گير نمي‌دم! گناه داره! ولي انصافا نام تجاري خوبي داره!

!!!! شي‌مشي !!!!

اين نام تجاري بسيار معروف و خوبي هست، به خصوص براي کودکان زير 10 سال! اما سوال اين‌جاست که چرا نام‌هاي تجاري بسيار معروف‌تر و موفق‌تر در همين صنعت هستند که نامشان در اين ليست نيست؟! مثل باتو، پفک نمکي و... با در نظر گرفتن اين موضوع مي‌توانيم بفهميم که هر شرکتي که مدارکش را به اين جشنواره ارسال کرده در ليست قرار گرفته! از نظر برگزارکننده‌گان اين جشنواره تنها نام‌هاي تجاري وجود خارجي دارند که در اين جشنواره ثبت نام کرده باشند! چون همه ما مي‌دانيم که نام‌هاي تجاري مثل باتو بسيار موفق‌تر از اشي‌مشي هستند. خلاقيت شرکت باتو در توزيع قفسه نگهداري چيپس و پفک بين فروشنده‌گان، همواره براي من جالب و آموزنده بود.!!!! اطلس پود- رنگ الوان !!!!اين نام‌هاي تجاري به گونه‌ايي خلاقانه صنعت محصول خود را به شنونده گوشزد مي‌کنند.(البته فقط مشتريان فارسي زبان) مثلاً اين کلمه پود، در واقع همان تار و پود پرده و توري و اين جور چيزهاست و الوان هم که جمع مکسر رنگ است. اما در اين نوع آفرينش نام تجاري بايد توجه داشت که اگر يک‌روزي گوش شيطون کر، چشم شيطون کور، خداي نکرده قصد صادرات محصولات خود را داشتند(!)، بايد بدانند که مصرف‌کننده‌گان خارجي هيچ درکي از کلمات پود و الوان ندارند!!!!! پاکشو (اَوه) !!!!شرکت پاکشو محصولات خود را تحت ليسانس پيتر اند جورج انگليس توليد مي‌کند و لذا نام تجاري خارجکي انتخاب کرده و از قضا دستي هم بر صادرات دارد. اما خارج از بحث نام تجاري، من کلاً زياد با توليد تحت ليسانس حال نمي‌کنم. يک جور احساس کارگر خارجي‌ها بودن به آدم دست مي‌ده! نمونه‌اش همين شرکت‌هاي خودروسازي سايپا و ايران‌خودرو هستند که سال‌ها براي تبليغ و ترويج نام‌هاي تجاري پژو، رنو، کياموتورز، نيسان و... جان مي‌کنند و تازه کلي هم سرشون منت گذاشته مي‌شه! البته عده‌ايي توليد تحت ليسانس را عامل پيشرفت کشورهايي مثل مالزي مي‌دانند ولي بايد در نظر گرفت که مالکيت نام تجاري مهم‌ترين مساله است. هر چه قدر هم که کاردرست باشيد، ولي اگر نام تجاري محصولتان متعلق به خودتان نباشد فايده‌ايي ندارد!!!!!! بازار مبل ايران !!!!!اين نام تجاري مرا ياد انصاري عضو هيات مديره باشگاه استقلال مي‌اندازد که رئيس هيأت مديره بازار مبل ايران است و اين نام تجاري را روي پيراهن استقلالي‌ها درج کرده و احتمالاً به جهت تقدير از او براي سرمايه‌گذاري در يک باشگاه مردمي، جزء صد نام تجاري برتر ايران قرار گرفته!!!! حوله برق لامع !!!!اين نام تجاري خيلي قديمي است. اما از کودکي(!) به اين مساله فکر مي‌کردم که اين برق چه ربطي به حوله دارد، شايد حوله برقي توليد مي‌کنند! ولي بعدها فهميدم که برق لامع نام خانوادگي موسس اين شرکت است!!!!! بوتان !!!!!اين نام تجاري سرگذشت بسيار جالب و خواندني دارد. در قديم هنگامي که نفت استخراج مي‌شد، تمام گازهاي همراه آن سوزانده مي‌شد. موسس بوتان با ديدن اين وضعيت تصميم گرفت که اين گاز را به داخل خانه‌هاي مردم بياورد و اجاق‌گازهاي بوتان سال‌هاي سال ميهمان خانه‌هاي ايران بودند.!!!! صنايع غذايي بهروز !!!!بهروز يک نام تجاري موفق است که در رأس آن يک مدير دوست داشتني قرار دارد که مي‌تواند الگوي بسيار مناسبي براي همه کارآفرينان ايراني باشد.!!!! بهنوش - تک‌دانه - سن‌ايچ !!!!!

نام‌هاي تجاري مثل بهنوش، تک‌دانه و سن‌ايچ هميشه به من اين نکته را يادآوري مي‌کنند که در دنياي نام‌هاي تجاري بهتر بودن مهم نيست، اول بودن مهم است. بعضي‌ها به مغازه مي‌روند و مي‌گويند آقا يک سانديس بده و ممکن است که فروشنده سانديس بهنوش(!) را به آن‌ها بدهد. در حالي که سانديس خود نام تجاري محصول يک شرکت است که چون براي اولين بار اين نوع آب ميوه را با بسته‌بندي خاص عرضه کرد، نام تجاري آن جاودانه شد. مثل کلينکس، تايد، ريکا، ژيلت، سامسونت و... اين‌ها لزوماً بهترين‌ها نبودند ولي چون اولين بودند، همه نام‌هاي تجاري محصولات مشابه را تحت‌الشعاع خود قرار دادند!!!! گروه خودرو‌سازي بهمن !!!!!اين شرکت هم احتمالاً اسپانسر همايش و يا چيزي شبيه اين بوده! وانت و سواري مزداي توليدي اين شرکت را ديده بوديم، ولي تا به حال خودرويي با نام تجاري بهمن نديده‌ايم! شايد به جهت نفوذ بسيار زيادي که مالکان اين شرکت در کشور دارند، در ليست صد نفره قرار دارند!!!! پاکسان !!!!اين شرکت هم محصولي را با نام پاکسان به بازار عرضه نمي‌کند، ولي ساير محصولات اين شرکت نام‌هاي تجاري خوبي هستند که مي‌توانستند يکي از آن‌ها را انتخاب کنند. مثلاً شرکت دايملر مالک نام تجاري مرسدس بنز است و اگر در آلمان بخواهند نام‌هاي تجاري برتر را انتخاب کنند، بنز را انتخاب مي‌کنند نه دايملر را!

کلمات کلیدی: